Ještě předtím, než se budeme věnovat přímo výběru konkrétních strun, rozdělíme si struny do tří základních kategorií: 1. struny pro elektrické kytary, 2. struny pro akustické kytary westernové a 3. kytary klasické tzv. španělky.

Struny pro elektrické kytary

Většinou jsou tvořeny poniklovanou ocelí nebo jinou slitinou oceli. Pro delší trvanlivost strun se používají různé druhy potahu tzv. coated strings. Rozsah tlouštěk je opravdu nevyčerpatelný, ale základní nejpoužívanější sady jsou 09/42, 10/46 a 11/52 ( případně 11/49 ). V mnoha stylech hudby se používá podladění strun (drop D, drop H) a pro tyto účely se používají hybridní sady strun, nejpoužívanější jsou 09/46 nebo 10/52. Tloušťka strun je udávána v palcích a je pro struny typizovaná.

Pokud začínáte na elektrickou kytaru, vybírejte si střední medium tloušťku strun (10/46 ), která je nejuniverzálnější variantou a sedí na všechny kytary. Samozřejmě s větší zkušeností a herní praxí se každý kytarista vyprofiluje a i vaše kytara vám nakonec „řekne“, kterou tloušťku strun použít.

Struny pro akustické kytary

Jsou ze dvou základních materiálů- Bronz a Fosforbronz. Nedá se říci, která varianta je lepší, liší se zvukově a životností. Bronzové struny jsou průraznější, cinkavější a více ctí zvuk nástroje, oproti tomu struny Fosforbronzové jsou kulatější, jdou více za basovým tónem a vydrží déle. I u akustických strun se používá další řada materiálů (např. nikl ) a i coated verze strun.

Pokud hledáte svoji první sadu pro akustickou kytaru, je stejně jako u elektrických strun nejlepší použít medium 10/46 sadu, která Vám poskytne plný akustický zvuk a zároveň umožní pohodlnou hru i při hraní tzv. barré akordů.

Klasické kytary

Ty vyžadují specifický výběr strun. Výhradně používejte struny nylonové. Často se můžete setkat s názorem, že na španělky lze použít i struny bronzové. Ale pozor, je velké nebezpečí, že dojde k nenávratnému poškození nástroje, protože kytara klasická má odlišnou konstrukci a oproti westernovce má výztuhu v krku.

Nylonové struny se neoznačují v palcích, ale termíny NORMAL či HARD. Normal tenze je vhodná pro studenty a začátečníky, kteří chtějí měkčí typ strun pro pohodlnější hru. Pokročilejší hráči raději sáhnou po strunách Hard, které zajistí větší pnutí a basovější, hutnější tón a zvuk. Nylonové struny nejsou zakončeny kuličkou (ball-endem), tzn. že musíte struny dobře navázat, aby se vám kytara nerozlaďovala.